KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 16631031

nr 1663 1031

Skulptur

Buddha, Guan Yin, 16-1700-tal, trä, taoistisk, förgylld. Höjd: 17 Bedömd av docent Bo Sommarström. Inköpt av Richard Samuel Björkdahl. Bo Sommarström, född i Hwangchow i Hupei i Kina, död 2008 i Lidingö, var anställd vid Statens etnografiska museum, vid Hedinexpeditionen samt Östasiatiska museet. Vidare var han intendent vid Nordiska museet och förste intendent vid Etnografiska museet/Folkens museum samt föreståndare för Sven Hedins stiftelse. Björkdahl, född 1888 i Norrköping, död 10 juli 1980, var missionär i Kina för Svenska Missionsförbundet

Kondition: slitage

Utrop:

2.000 kr

Såld:

1.500 kr

måndag 2 december 2024
kl 18:27:16

28/11 03:01:18 1      Vinnande bud